START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)

Pentatomidae   >>   Eurydema fieberi



Odróżnienie E. fieberi od E. rotundicollis wymaga analizy budowy aparatu kopulacyjnego samca (rys. 64-67, za Lis J. 2000).

Eurydema fieberi:
Długość ciała 7,5-8,5 mm. Gatunek o w miarę stałym rysunku ciała i ubarwieniu, z dużą liczbą czarnych plam na górnej powierzchni ciała, co powoduje, że czasami owad wydaje się prawie cały czarny; czarne plamy często z metalicznie zielonym lub sinofioletowym połyskiem. Na północnych obszarach swego występowania osobniki tego gatunku są zazwyczaj czerwone lub pomarańczowoczerwone, z dwoma dużymi czarnymi plamami na przedplcczu, a im bardziej na południe, tym częściej spotyka się osobniki jaśniejsze, nawet o żółtobiałym ubarwieniu podstawowym, oraz o plamach na przedpleczu mniej lub bardziej powcinanych, dzielących się niekiedy nawet na sześć mniejszych, osobnych czarnych plam. Brzuszna strona z trzema rzędami czarnych plam, plamy w środkowym rzędzie bardzo szerokie i często zlane ze sobą. Głowa od całkowicie czarnej z jaśniejszymi krawędziami, do częściowo jasnej w swej przedniej części. Tarczka zazwyczaj czarna z jasnymi skośnymi pasami bo bokach, oraz jasną plamą na wierzchołku. Przykrywka w większej części czarna, z jasną nasadą w swej zewnętrznej części (exocorium), oraz z dwoma jasnymi plamami na mesocorium - jedną trójkątną w jego części środkowej, a drugą wydłużoną w części tylnej, Listewka brzeżna odwłoka niezbyt dobrze widoczna z góry, zazwyczaj częściowo zakryta przez półpokrywy, jasna z dobrze widocznymi czarnymi plamami przy przednich krawędziach segmentów, czasami całkowicie jasna, bez czarnych plam; dorsum częściowo czerwone. Odnóża zazwyczaj całe czarne lub czamobrązowe, czasami uda z jasnymi plamami, a środkowa część goleni lekko rozjaśniona. Gatunek śródziemnomorski, związany z murawami kserotermicznymi rosnącymi na podłożu wapiennym oraz z górskimi łąkami, gdzie żyje na roślinach z rodziny Brassicaceae.

Rysunki za Lis J. 2000:



Na podstawie:
Lis J.A. 2000. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera, zeszyt 14. Tarczówkowate - Pentatomidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 160 serii kluczy, 72 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2020.