START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)

Scutelleridae   >>   Eurygaster testudinaria


Eurygaster testudinaria:
Długość ciała 7.0-11.0 mm. Ubarwienie i rysunek na górnej stronie ciała niemal identyczny jak u E. maura. Mimo zewnętrznego podobieństwa różni się od niego wyraźnie obniżonym w swej części szczytowej nadustkiem, bardziej ostrymi i odstającymi bocznymi rogami pronotum, ułożeniem spikul w penisie samców, oraz układem płytek genitalnych samic, który w zarysie jest bardziej kanciasty i szerszy w dolnej części. Gatunek palearktyczny, pospolity w całej Polsce. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku zasiedla biotopy wilgotne i podmokłe, gdzie żyje na trawach - Poaceae i turzycach - Cyperaceae. Zimują owady dorosłe.

Głowa oraz płytki genitalne samicy: E. maura (po lewej) i E. testudinaria (po prawej):

Na podstawie:
Lis B., Lis J.A. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Zeszyt 13. Puklicowate - Acanthosomatidae, żółwinkowate - Scutelleridae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 154 serii kluczy, 34 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2021.