START        WYKAZ GATUNKÓW        IKONOGRAFIA        ROZMIESZCZENIE        PROGRAMY        PIŚMIENNICTWO        METODYKA        LINKI        O PROJEKCIE

Pentatomidae   >>   Eysarcoris aeneus

Na podstawie: "Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Zeszyt 14. Tarczówkowate - Pentatomidae". J. Lis. Toruń 2000.
Eysarcoris aeneus:
Kłujka (labium) na całej długości cienka, jej pierwszy człon zaczyna się daleko od przedniej krawędzi głowy i przedniej krawędzi bukuli (podrodzina Pentatominae); boczne części głowy, przedplecza i nasady półpokryw nie spłaszczone i nie rozszerzone; boczne krawędzie przedplecza w formie żebra, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielonego od reszty przedplecza; boczne rogi przedplecza wystające na boki, mniej lub bardziej zaostrzone na końcach, boczne krawędzie przedniej części przedplecza wyraźnie wygięte do środka; jasne wypukłości w bocznych kątach nasady tarczki duże, wydłużone; głowa oraz przednie części przedplecza jednolicie lub prawie jednolicie czarne lub brązowoczarne, często z metalicznym połyskiem; tarczka zakrywa nie więcej niż dwie trzecie odwłoka, a jeśli jest dłuższa (Podopinae), to szerokość tarczki jest mniejsza niż tylna krawędź przedplecza; tarczka mniej lub bardziej trójkątna, sięgająca środka lub nieco za środek długości odwłoka, zakrywająca niewielką część półpokryw; nasada tarczki bez dużej czarnej plamy, ale za to z dwoma jasnymi wypukłościami w jej bocznych kątach; stopy trójczłonowe; golenie nóg bez długich i mocnych kolców; trzeci (drugi widoczny) sternit odwłoka bez skierowanego do przodu wyrostka; śródpiersie bez bruzdy pomiędzy biodrami nóg środkowej pary, ale za to z mniej lub bardziej wyraźnym żebrem; odwłok od spodu tylko w środkowej części czarny lub czarnofioletowy, części boczne szeroko jasne; górna strona ciała bez wyraźnego jaskrawego rysunku; otwory gruczołów zapachowych na pleurytach zatułowia dobrze widoczne, wyraźnie odsunięte od bioder, z dodatkowymi strukturami wyprowadzającymi w postaci uszka lub wydłużonej ku bokom ciała rynienki, powierzchnia otaczająca otwór matowa, silnie pomarszczona i bruzdkowana; otwory gruczołów zapachowych na pleurytach zatułowia bez kanałów wyprowadzających, tylko z małym płatkiem nad otworem; pazurki na stopach bez zęba u nasady (rys. 14); długość ciała 5,0-6,0 mm.

Rysunki za Lis J. 2000:

Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2020.