START        WYKAZ GATUNKÓW        IKONOGRAFIA        ROZMIESZCZENIE        PROGRAMY        PIŚMIENNICTWO        METODYKA        LINKI        O PROJEKCIE

Pentatomidae   >>   Pentatoma rufipes

Na podstawie: "Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Zeszyt 14. Tarczówkowate - Pentatomidae". J. Lis. Toruń 2000.
Pentatoma rufipes:
Kłujka (labium) na całej długości cienka, jej pierwszy człon zaczyna się daleko od przedniej krawędzi głowy i przedniej krawędzi bukuli (podrodzina Pentatominae); boczne części głowy, przedplecza i nasady półpokryw nie spłaszczone i nie rozszerzone; boczne krawędzie przedplecza w formie żebra, mniej lub bardziej wyraśnie oddzielonego od reszty przedplecza; tarczka zakrywa nie więcej niż dwie trzecie odwłoka, a jeśli jest dłuższa (Podopinae), to szerokość tarczki jest mniejsza niż tylna krawędś przedplecza; tarczka mniej lub bardziej trójkątna, sięgająca środka lub nieco za środek długości odwłoka, zakrywająca niewielką część półpokryw; boczne rogi przedplecza wyraźnie odstające na boki, z zębem na szczycie; stopy trójczłonowe; golenie nóg bez długich i mocnych kolców; trzeci (drugi widoczny) sternit odwłoka z wyraśnym, skierowanym do przodu wyrostkiem; wyrostek drugiego widocznego segmentu odwłoka krótki, nie wykraczający do przodu poza biodra tylnej pary odnóży; nadustek wyraźnie krótszy od policzków, często na szczycie całkowicie przez nie zakryty; długość ciała 13,0-16,0 mm.
Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2020.