START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)

Scutelleridae   >>   Phimodera humeralis


Phimodera humeralis:
Gatunek bardzo podobny do Phimodera flori ubarwieniem oraz wielkością ciała (długość 5,0-7,0 mm). Ubarwienie wierzchu ciała od żółtoszarego z ciemniejszym rysunkiem, do czarnego z żółtobrązowymi plamami na tarczce. Boczne krawędzie głowy przed oczami równolegle lub prawie równoległe, policzki dłuższe od nadustka. Wcięcia w tylnoboczne i krawędzi przedplecza zazwyczaj wyraźne, przez co boczne wyrostki wydają się mocno wystające. Gatunek eurosyberyjski, w Polsce najczęściej odławiany spośród gatunków tego rodzaju. Spotykany na wydmach śródlądowych i nadmorskich oraz murawach piaskowych, gdzie żyje pod różnymi gatunkami roślin. W naszym kraju znany z ponad trzydziestu stanowisk, głównie w regionach północnych i środkowych; nie stwierdzony do tej pory na pogórzu i w górach.
Na podstawie:
Lis B., Lis J.A. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Zeszyt 13. Puklicowate - Acanthosomatidae, żółwinkowate - Scutelleridae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 154 serii kluczy, 34 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2020.