START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)
PLUSKWIAKI ŚWIATA (TRUE BUGS OF THE WORLD)

Tingidae   >>   Acalypta brunnea (Germar, 1836)


Acalypta brunnea:
Długość ciała 2,0-2,4 mm. Głowa czarna, wyrostki frontalne sterczące, na szczytach żółte; czułki o członach I-III żółtobrązowych z rudym odcieniem, IV człon ciemnobrązowy; III i IV człon pokryte odstającymi włoskami. Przedplecze i półpokrywy żółtobrązowe z nieregularnymi brunatnymi plamami; kalusy żółtobrązowe, błyszczące. Kołnierz wydłużony między oczami, jego przednia krawędź wąsko zaokrąglona; paranota o bocznych brzegach zaokrąglonych, utworzone przez 3 (rzadziej 4) rzędy oczek; żeberko utworzone przez pojedynczy rząd oczek. Półpokrywy o bocznych krawędziach łagodnie zaokrąglonych; pole kostalne u nasady i w tylnej części utworzone przez 2-3, a w części środkowej zwykle przez 1-2 rzędy oczek; pole subkostalne złożone z 5-6 rzędów oczek; pole dyskoidalne w części środkowej złożone z 5-6 rzędów oczek; pole suturalne w przedniej części utworzone przez 2-3, a w części tylnej przez 3-4 rzędy oczek. Odwłok brązowy; uda w części nasadowej ciemnobrązowe, w części szczytowej żółtobrązowe; golenie i stopy żółtobrązowe, szczyty stóp ciemniejsze; golenie z krótkimi, odstającymi włoskami. Wyłącznie formy krótkoskrzydłe. Żyje w lasach, wśród mchów. Element atlantycki; w Polsce wymieniany tylko z Sudetów Zachodnich (stanowisko wymaga potwierdzenia).


Na podstawie:
Lis B. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera, Zeszyt 8. Prześwietlikowate - Tingidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 158 serii kluczy, 66 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2023.