START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)
PLUSKWIAKI ŚWIATA (TRUE BUGS OF THE WORLD)

Tingidae   >>   Acalypta carinata (Panzer, 1806)


Acalypta carinata:
Długość ciała 2,3-3,0 mm. Głowa brązowa; wyrostki frontalne prawie tak długie, jak I człon czułków, cienkie, o zaostrzonych końcach. U nasady czułków dość długie kolcowate wyrostki; czułki żółtobrązowa szczytowe partie III członu i człon IV ciemnobrązowe; człon IV zaopatrzony w odstające włoski. Przedplecze i półpokrywy jasnobrązowe, kalusy brązowe, gładkie i błyszczące. Kołnierz wydęty i wydłużony między oczami, wykształcony w formie romboidalnego daszka, paranota dość szerokie, o bocznych brzegach prostych i wydłużonych kątach przedniobocznych, utworzone przez 3 rzędy oczek. Żeberka blaszkowate, złożone z pojedynczych rzędów oczek; grzbiet żeberka środkowego przechodzi bez wyraźnej granicy w grzbiet kołnierza. Półpokrywy o bocznych brzegach zaokrąglonych; pole kostalne w nasadowej i tylnej części utworzone przez 2 rzędy oczek, a w części środkowej przez 1 rząd oczek; pole subkostalne złożone z 3-4 rzędów oczek; pole dyskoidalne złożone w środkowej części z 3-5 rzędów oczek; pole suturalne w przedniej części złożone z 2, a w tylnej z 2-3 rzędów oczek. Odwłok żółtobrązowy; odnóża brązowożółte z rudym odcieniem, golenie zaopatrzone w krótkie, jasne włoski. Wyłącznie formy krótkoskrzydłe. Żyje głównie w lasach wśród mchów.
Na podstawie:
Lis B. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera, Zeszyt 8. Prześwietlikowate - Tingidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 158 serii kluczy, 66 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2023.