START (HOME)        WYKAZ GATUNKÓW (CHECKLIST)        IKONOGRAFIA (ICONOGRAPHY)        ROZMIESZCZENIE (DISTRIBUTION)        PROGRAMY (TOOLS)        PIŚMIENNICTWO (LITERATURE)        METODYKA (METHODS)        LINKI (LINKS)        O PROJEKCIE (ABOUT)
PLUSKWIAKI ŚWIATA (TRUE BUGS OF THE WORLD)

Tingidae   >>   Physatocheila harwoodi China, 1936


Physatocheila harwoodi:
Długość ciała 3,1-3,3 mm. Gatunek ubarwiony tak, jak Ph. dumetorum. Wyrostki frontalne mogą się krzyżować. Paranota wywinięte na stronę grzbietową, w najszerszej części utworzone przez 4 rzędy oczek. Pole kostalne u nasady utworzone przez 2 rzędy dużych, nieregularnych oczek, w części środkowej utworzone przez poprzeczne pasmo drobnych, okrągłych i wyraźnie ciemniejszych oczek ułożonych w 3 rzędach, a następnie przez nieregularne, duże oczka ułożone w 1-2, a miejscami 3 rzędach. Żyje na drzewach z rodzaju Acer. Występuje w zachodniej części Europy, w Polsce podawana z jednego stanowiska z okolic Olsztyna na Pojezierzu Mazurskim. Występowanie tego gatunku w naszym kraju wymaga potwierdzenia.


Na podstawie:
Lis B. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera, Zeszyt 8. Prześwietlikowate - Tingidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 158 serii kluczy, 66 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2024.