START        WYKAZ GATUNKÓW        IKONOGRAFIA        ROZMIESZCZENIE        PROGRAMY        PIŚMIENNICTWO        METODYKA        LINKI        O PROJEKCIE

Tingidae   >>   Stephanitis pyri


Stephanitis pyri:
Długość ciała 2,6-3,4 mm. Głowa brązowa z pięcioma cienkimi, żółtawymi wyrostkami. Czułki długie i delikatne, żółtawe, pokryte dość długimi, jasnymi włoskami, szczególnie licznymi na czwartym członie. Kołnierz przedplecza wykształcony w postaci dużego kaptura, całkowicie osłaniajacego głowę; paranota nieco podniesione, utworzone przez 4-5 rzędów oczek. Zółtawobiałe z brązowymi, nieregularnymi plamami; żeberka boczne krótkie, żeberko środkowe wysokie, blaszkowate, utworzone przez 3 rzędy oczek; dysk przedplecza brązowy, błyszczący, punktowany. Półpokrywy żółtawobiałe z brązowymi plamami na polu subkostalnym, dyskoidalnym i suturalnym, na polu kostalnym brązowe plamy występują w postaci dwóch poprzecznych przepasek w środkowej i wierzchołkowej części półpokrywy. Pole kostalne utworzone w najszerszej części przez 4 rzędy oczek, pole subkostalne przez 3 rzędy oczek, dyskoidalne przez 4 rzędy oczek, a suturalne przez 3-4 rzędy oczek. Na kapturze, przedpleczu i miejscami na półpokrywach występują pojedyncze, delikatne, dość długie wioski. Odnóża cienkie i delikatne, żółtawe; odwłok brązowy. Występuje na rozmaitych drzewach i krzewach, głównie na gruszach Pyrus communis L. i jabłoniach Pyrus mulus L.
Na podstawie:
Lis B. 1999. Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera, Zeszyt 8. Prześwietlikowate - Tingidae. Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Toruń, nr 158 serii kluczy, 66 ss.


Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2021.